Keramzyt

Keramzyt – nowoczesny materiał budowlany

Keramzyt, coraz popularniejszy materiał budowlany, powstaje w wyniku obróbki termicznej gliny pęczniejącej w temperaturze 1150 stopni Celsjusza. Dzięki charakterystycznej, pęcherzykowatej budowie, jest kruszywem twardym, wytrzymałym, a przy tym stosunkowo lekkim. Jeśli dodamy do tego, że często wystarczy miesiąc, by wykorzystując keramzyt postawić budynek (stan surowy), zyskujemy niemal idealny materiał, który każdy zainteresowany powinien znać.

A to nie wszystkie właściwości keramzytu – czym jeszcze wyróżnia się ten wyjątkowy materiał?

Jednak zanim przejdziemy do właściwości keramzytu, warto wiedzieć kiedy i gdzie po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym wyjątkowym materiale budowlanym. Keramzyt został wynaleziony na początku XX wieku przez Amerykanów. Jednak to nie dzięki mieszkańcom Stanów Zjednoczonych zyskał tak ogromną popularność. Rozpropagowali go Skandynawowie, a było to w latach 30. Cztery dekady później przywędrował do naszego kraju, gdzie z każdym kolejnym rokiem zyskuje na popularności.

Właściwości keramzytu – ciepło, cicho i bezpiecznie

  • Keramzyt to doskonały izolator – dzięki niskiemu współczynnikowi przewodności cieplnej (U=0,26W/m2*K), jest nieporównywalnie lepszym materiałem od cegły. By uzmysłowić Państwu tę przewagę, wystarczy sobie wyobrazić, że dopiero 0,5-metrowa cegła izoluje w podobnym stopniu, jak ściana z keramzytu o grubości… 15 cm!
  • Jeśli stawiają Państwo na materiały, które akustycznie odetną od środowiska, keramzyt będzie doskonałym wyborem. Keramzyt jest materiałem dźwiękoszczelnym – zaledwie 18-centrymetrowa ściana zapewni izolację akustyczną na poziomie do 60 dB! (60 dB to hałas jaki generuje przeciętnej klasy odkurzacz).
  • Keramzyt to również materiał bezpieczny. Elementy z keramzytu posiadają najwyższą klasę odporności ogniowej. Decydując się zatem na zamieszkanie w domu wybudowanego przy użyciu keramzytu, będziemy mieli w środku nie tylko ciepło i cicho, ale również bezpiecznie.
  • Kruszywo keramzytowe jest odporne na wodę, pleśń, grzyby i… gryzonie. Tak, tak, keramzyt nie tylko nie posiada właściwości odżywczych dla licznych szkodników, ale działa na nie niczym papier ścierny.

Dlaczego keramzyt to dobry wybór?

Przewagę keramzytu nad innych materiałami budowlanymi doskonale oddają wyżej wymienione właściwości. Jednak to nie wszystko – keramzyt to również racjonalny wybór z innych powodów. Oto kilka z nich:

  • domy z keramzytu to ogromna oszczędność czasu. Jak wspomnieliśmy we wstępie, stan surowy można osiągnąć zaledwie w 3-4 tygodnie;
  • domy z keramzytu są tanie – składa się na to nie tylko krótki czas potrzeby na postawienie budynku, ale również niskie koszty wykończenia;
  • keramzyt to materiał ekologiczny. Wynika to z faktu, że do produkcji elementów keramzytowych wykorzystuje się jedynie naturalne materiały.